Jak się pozbyć widocznych naczynek krwionośnych na twarzy? Na czym polega laserowe zamykanie naczynek?

Teleangiektazje, pajączki, rozszerzone naczynka – to wszystko określenia dla widocznych tuż pod skórą drobnych żyłek. Są to uszkodzone naczynka włosowate, które mogą przerodzić się w rumień. Zanim zmiany naczyniowe przybiorą zaawansowaną postać, warto skonsultować się ze specjalistą i podjąć skuteczne leczenie. Laserowe zamykanie naczynek pozwala na usunięcie teleangiektazji już po jednej sesji. Sprawdź, co należy wiedzieć o usuwaniu pajączków.

Kto ma predyspozycje do teleangiektazji?

Rozszerzone naczynka częściej pojawiają się u kobiet niż u mężczyzn. Zwiększone ryzyko powstawania teleangiektazji występuje w ciąży. Pajączki na twarzy to jeden z objawów trądziku różowatego. Czynnikiem, który osłabia skórę i może przyczynić się do rozszerzania naczyń krwionośnych, jest nadmierna ekspozycja skóry na słońce. Pajączki mogą również powstawać na skutek starzenia się skóry, zażywania niektórych leków, częstego spożywania alkoholu i palenia tytoniu.

Czy można skutecznie leczyć zmiany naczyniowe?

Chociaż pajączki nie stanowią zagrożenia dla zdrowia, z czasem stan ten może się pogorszyć i objąć większe obszary, przyjmując postać rumienia. Rozszerzone naczynka usuwa się głównie ze względów estetycznych. Osoby, które zauważyły u siebie pierwsze teleangiektazje, powinny przede wszystkim zapobiegać powstawaniu kolejnych. Zaleca się:

  • stosowanie kremów z filtrem przeciwsłonecznym,
  • ograniczenie spożywania alkoholu,
  • zrezygnowanie z palenia tytoniu,
  • stosowanie zdrowej i urozmaiconej diety,
  • unikanie ostrych przypraw.

Niestety działania profilaktyczne nie sprawią, że istniejące już pajączki znikną. Aby się ich pozbyć, trzeba zastosować bardziej konkretną terapię. Jednym z najskuteczniejszych i jednocześnie najmniej inwazyjnych sposobów na zamykanie naczynek na twarzy są zabiegi laserowe. Specjaliści z Kliniki Miracki w Warszawie zaznaczają, że przed zastosowaniem laserowego zamykania naczynek należy zrezygnować z opalania skóry, ponieważ wówczas zabieg może okazać się nieskuteczny, a nawet szkodliwy dla pacjenta.

Na czym polega laserowe zamykanie naczynek i jakie daje efekty?

Laserowe zamykanie naczynek opiera się na bezpośrednim podgrzewaniu uszkodzonych naczynek przy pomocy wiązki światła. Efektem jest natychmiastowe zamknięcie naczynka. Jak to możliwe? Światło lasera reaguje z barwnikiem krwi – hemoglobiną i powoduje fotokoagulację. Zamknięte przez laser naczynko usuwane jest z organizmu przez układ limfatyczny. Przy małej ilości niewielkich pajączków często wystarczy jeden zabieg, aby pozbyć się ich całkowicie. Większe zmiany naczyniowe usuwane są podczas serii zabiegów – ich liczbę oraz częstotliwość ustala lekarz medycyny estetycznej podczas konsultacji z pacjentem.

Zamykanie naczynek laserem nie wymaga zastosowania znieczulenia. Ewentualny dyskomfort uzależniony jest od indywidualnego progu bólu. Usuwanie naczynek trwa maksymalnie kilkanaście minut. W pierwszej kolejności skóra zostaje oczyszczona. Następnie lekarz przykłada głowicę urządzenia w miejsce zabiegowe i rozpoczyna emisję fal. Intuicyjny czujnik temperatury pozwala lekarzowi na stałą kontrolę stopnia ingerencji w tkanki.

Specjaliści podkreślają, że pacjenci, którzy mają tendencję do tworzenia teleangiektazji, zazwyczaj muszą powtórzyć zabieg w przyszłości, ponieważ laserowe zamykanie naczynek nie chroni skóry przed ich ponownym powstawaniem. Aby jak najbardziej przedłużyć efekty zabiegu, należy unikać czynników, które powodują rozszerzanie naczynek, czyli np. ekspozycja skóry na słońce.

W razie innych pytań zapraszamy do kontaktu ze specjalistami z Kliniki Miracki w Warszawie: https://klinikamiracki.pl/klinika-miracki-warszawa-mokotow-aleja-wilanowska/Podobne tematy